Sullins Connector Solutions ESC28DRTN-S13
ESC28DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC28DRTN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC28DRTN-S13.pdf
Availability of ESC28DRTN-S13
QUANTITY
ESC28DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC28DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-ESC28DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC28DRTN-S13
Related LinksESC28D, ESC28DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC28DRTN-S13 Details Description
Related parts for ESC28DRTN-S13
CONN HEADER RTANG 8POS .156 TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 60A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf