Sullins Connector Solutions ESC28DRYN
ESC28DRYN picture photo
Mfg. Part Number
ESC28DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ESC28DRYN.pdf
Availability of ESC28DRYN
QUANTITY
ESC28DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC28DRYN
Internal Part NumberEIS-ESC28DRYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC28DRYN
Related LinksESC2, ESC28DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC28DRYN Details Description
Related parts for ESC28DRYN
MOSFET N-CH 600V 7.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 15MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SIZE 22, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34 datasheet.pdf
6800UF 450V 90X146MM 85C 10000H datasheet.pdf