Sullins Connector Solutions ESC30DRES-S93
ESC30DRES-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ESC30DRES-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET
Datasheet Download
ESC30DRES-S93.pdf
Availability of ESC30DRES-S93
QUANTITY
ESC30DRES-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC30DRES-S93
Internal Part NumberEIS-ESC30DRES-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC30DRES-S93
Related LinksESC30D, ESC30DRES-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC30DRES-S93 Details Description
Related parts for ESC30DRES-S93
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES .39 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 10.16MM datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.4A 3DFN datasheet.pdf