Sullins Connector Solutions ESC35DTEF
ESC35DTEF picture photo
Mfg. Part Number
ESC35DTEF
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET
Datasheet Download
ESC35DTEF.pdf
Availability of ESC35DTEF
QUANTITY
ESC35DTEF Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC35DTEF
Internal Part NumberEIS-ESC35DTEF
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC35DTEF
Related LinksESC3, ESC35DTEF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC35DTEF Details Description
Related parts for ESC35DTEF
CAP LED LENS SQ T1 3/4 .031" YW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 18" datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 30" datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
2P,3.50MM,SIDE ENTRY,HIGH TMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf