Sullins Connector Solutions ESC40DRTF-S13
ESC40DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC40DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC40DRTF-S13.pdf
Availability of ESC40DRTF-S13
QUANTITY
ESC40DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC40DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-ESC40DRTF-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC40DRTF-S13
Related LinksESC40D, ESC40DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC40DRTF-S13 Details Description
Related parts for ESC40DRTF-S13
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 480VAC SCREW datasheet.pdf