Sullins Connector Solutions ESC43DRAH
ESC43DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ESC43DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ESC43DRAH.pdf
Availability of ESC43DRAH
QUANTITY
ESC43DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC43DRAH
Internal Part NumberEIS-ESC43DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC43DRAH
Related LinksESC4, ESC43DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC43DRAH Details Description
Related parts for ESC43DRAH
CAP TANT 150UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 2.7V T/H datasheet.pdf
WLAN ANTENNA EMB 802.11 A/B/G/N datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf