Sullins Connector Solutions ESC50DRAN
ESC50DRAN picture photo
Mfg. Part Number
ESC50DRAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ESC50DRAN.pdf
Availability of ESC50DRAN
QUANTITY
ESC50DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC50DRAN
Internal Part NumberEIS-ESC50DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC50DRAN
Related LinksESC5, ESC50DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC50DRAN Details Description
Related parts for ESC50DRAN
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
PAC-CMLX-RV24-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 300MA LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8CLCC datasheet.pdf