Infineon Technologies ESD5V3S1B-02LS E6327
ESD5V3S1B-02LS E6327 picture photo
Mfg. Part Number
ESD5V3S1B-02LS E6327
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.3VWM 26VC TSSLP2-1
Datasheet Download
ESD5V3S1B-02LS E6327.pdf
Availability of ESD5V3S1B-02LS E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESD5V3S1B-02LS E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD5V3S1B-02LS E6327
Internal Part NumberEIS-ESD5V3S1B-02LS E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesESD5V3S1(B,U)-02LRH/02LS Application Note
Product Training ModulesSelecting the Right ESD Diode
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Nov/2014
Standard Package15,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency17pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackagePG-TSSLP-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESD5V3S1B-02LS E6327
Related LinksESD5V3S1B-, ESD5V3S1B-02LS E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
ESD5V3S1B-02LS E6327 Details Description
Related parts for ESD5V3S1B-02LS E6327
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 20SOPWRPAD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3V 100MA SC-79 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 430 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 280MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf