Infineon Technologies ESD5V3U1U-02LS E6327
ESD5V3U1U-02LS E6327 picture photo
Mfg. Part Number
ESD5V3U1U-02LS E6327
Brief Description
TVS DIODE 5.3VWM 28VC TSSLP2-1
Datasheet Download
ESD5V3U1U-02LS E6327.pdf
Availability of ESD5V3U1U-02LS E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESD5V3U1U-02LS E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD5V3U1U-02LS E6327
Internal Part NumberEIS-ESD5V3U1U-02LS E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting the Right ESD Diode
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Oct/2014
PCN PackagingRecyclable Glass Carrier 14/Oct/2014
Standard Package15,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsEthernet, HDMI
Capacitance @ Frequency0.4pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackagePG-TSSLP-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESD5V3U1U-02LS E6327
Related LinksESD5V3U1U-, ESD5V3U1U-02LS E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
ESD5V3U1U-02LS E6327 Details Description
Related parts for ESD5V3U1U-02LS E6327
RES ARRAY 9 RES 51 OHM 10SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC20A/MC20M/MKC20A datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX CAN W/STNDBY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TEST SOCKET 2MM SHORT datasheet.pdf