ON Semiconductor ESD5Z12T1G
ESD5Z12T1G picture photo
Mfg. Part Number
ESD5Z12T1G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Datasheet Download
ESD5Z12T1G.pdf
Availability of ESD5Z12T1G
QUANTITY
ESD5Z12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD5Z12T1G
Internal Part NumberEIS-ESD5Z12T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update Max Forward Voltage 18/Jan/2008
Copper Wire 19/May/2010
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)14.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse240W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency55pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESD5Z12T1G
Related LinksESD5Z, ESD5Z12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
ESD5Z12T1G Details Description
Related parts for ESD5Z12T1G
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf