AVX Corporation ESD61C474K4T2A-28
ESD61C474K4T2A-28 picture photo
Mfg. Part Number
ESD61C474K4T2A-28
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
ESD61C474K4T2A-28.pdf
Availability of ESD61C474K4T2A-28
QUANTITY
ESD61C474K4T2A-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD61C474K4T2A-28
Internal Part NumberEIS-ESD61C474K4T2A-28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesESD-SAFE™
PackagingDigi-Reel®
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, ESD Protection
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)*
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESD61C474K4T2A-28
Related LinksESD61C47, ESD61C474K4T2A-28 Datasheet, AVX Corporation Distributor
ESD61C474K4T2A-28 Details Description
Related parts for ESD61C474K4T2A-28
DIODE MODULE 45V 160A TO249AA datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 000 EUROP VISU datasheet.pdf
LED 2X4MM QUAD LEVEL G,R,G,G datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.301 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf