ST ESDA14V2SC5
ESDA14V2SC5 picture photo
Mfg. Part Number
ESDA14V2SC5
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM SOT23-5
Datasheet Download
ESDA14V2SC5.pdf
Availability of ESDA14V2SC5
QUANTITY
ESDA14V2SC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESDA14V2SC5
Internal Part NumberEIS-ESDA14V2SC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsESDAxxSCx View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesESDA, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESDA14V2SC5
Related LinksESDA1, ESDA14V2SC5 Datasheet, ST Distributor
ESDA14V2SC5 Details Description
Related parts for ESDA14V2SC5
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 160W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 29A SOT-227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 247MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
1.5/PK" SQUARE - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf