ST ESDA18-1K
ESDA18-1K picture photo
Mfg. Part Number
ESDA18-1K
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 34VC SOD523
Datasheet Download
ESDA18-1K.pdf
Availability of ESDA18-1K
QUANTITY
ESDA18-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of ESDA18-1K
Internal Part NumberEIS-ESDA18-1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsESDA-1K View All Specifications
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesESDA, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency105pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESDA18-1K
Related LinksESDA, ESDA18-1K Datasheet, ST Distributor
ESDA18-1K Details Description
Related parts for ESDA18-1K
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A PPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB datasheet.pdf
FDDROP SCA BOTH ENDS 500' DIELEC datasheet.pdf
HDM SMPR062F080O G datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC datasheet.pdf
10000UF 200V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf