Amphenol Pcd ESDM09100
ESDM09100 picture photo
Mfg. Part Number
ESDM09100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 9POS 2.54MM R/A BK
Datasheet Download
ESDM09100.pdf
Availability of ESDM09100
QUANTITY
ESDM09100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESDM09100
Internal Part NumberEIS-ESDM09100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESDM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.100" (2.54mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.13 Nm (1.15 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESDM09100
Related LinksESDM, ESDM09100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESDM09100 Details Description
Related parts for ESDM09100
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN SSMCX JACK STR 50 OHM SLDR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1808 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
5MM POWER KEY 3P HDR ASSY YELL datasheet.pdf
K-5E - OE/010-C03/M23 FK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf