KEMET ESG106M400AH4AA
ESG106M400AH4AA picture photo
Mfg. Part Number
ESG106M400AH4AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ESG106M400AH4AA.pdf
Availability of ESG106M400AH4AA
QUANTITY
ESG106M400AH4AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESG106M400AH4AA
Internal Part NumberEIS-ESG106M400AH4AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance2.9 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESG106M400AH4AA
Related LinksESG106M, ESG106M400AH4AA Datasheet, KEMET Distributor
ESG106M400AH4AA Details Description
Related parts for ESG106M400AH4AA
IC OTP 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FAULT MON BATT 12CH 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FERRULE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC datasheet.pdf