KEMET ESH228M035AM7AA
ESH228M035AM7AA picture photo
Mfg. Part Number
ESH228M035AM7AA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESH228M035AM7AA.pdf
Availability of ESH228M035AM7AA
QUANTITY
ESH228M035AM7AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESH228M035AM7AA
Internal Part NumberEIS-ESH228M035AM7AA
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESH228M035AM7AA
Related LinksESH228M, ESH228M035AM7AA Datasheet, KEMET Distributor
ESH228M035AM7AA Details Description
Related parts for ESH228M035AM7AA
CONN MINI SMB JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES 0.412 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 11A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO214AB datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" WHT JACKS datasheet.pdf
6800UF 25V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf