KEMET ESH476M063AE3AA
ESH476M063AE3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESH476M063AE3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESH476M063AE3AA.pdf
Availability of ESH476M063AE3AA
QUANTITY
ESH476M063AE3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESH476M063AE3AA
Internal Part NumberEIS-ESH476M063AE3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESH
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESH476M063AE3AA
Related LinksESH476M, ESH476M063AE3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESH476M063AE3AA Details Description
Related parts for ESH476M063AE3AA
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
I/O PLUG TO DB25 CABLE ASSY 10FT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf