KEMET ESK107M035AE3AA
ESK107M035AE3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESK107M035AE3AA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESK107M035AE3AA.pdf
Availability of ESK107M035AE3AA
QUANTITY
ESK107M035AE3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESK107M035AE3AA
Internal Part NumberEIS-ESK107M035AE3AA
Specifying Electrolytic Capacitors
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesESK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESK107M035AE3AA
Related LinksESK107M, ESK107M035AE3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESK107M035AE3AA Details Description
Related parts for ESK107M035AE3AA
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/RED 2MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 910 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 600MW 300MA M115 datasheet.pdf
SETZFINGER KOMPL. datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf