KEMET ESK107M063AH1EA
ESK107M063AH1EA picture photo
Mfg. Part Number
ESK107M063AH1EA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESK107M063AH1EA.pdf
Availability of ESK107M063AH1EA
QUANTITY
ESK107M063AH1EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESK107M063AH1EA
Internal Part NumberEIS-ESK107M063AH1EA
Standard Package1
SeriesESK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESK107M063AH1EA
Related LinksESK107M, ESK107M063AH1EA Datasheet, KEMET Distributor
ESK107M063AH1EA Details Description
Related parts for ESK107M063AH1EA
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.00" DL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB 2POS IP40 datasheet.pdf
WIC TAG 10-8AWG BLACK/YELLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM DO220AA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
52000UF 30V 64X79 85C ST datasheet.pdf