| Internal Part Number | EIS-ESLM06200 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | ESLM | |
| Packaging | Tray | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 6 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 13.5A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 14-30 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) | |