| Internal Part Number | EIS-ESLM06200 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | ESLM | |
| Packaging | Tray | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 6 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 13.5A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 14-30 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.4 Lb-In) | |
| Screw Thread | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ESLM06200 | |
| Related Links | ESLM, ESLM06200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor | |
 | 1699150000 | TERM BLOCK HDR 46POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |