Amphenol Pcd ESLM10200
ESLM10200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM10200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 10POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ESLM10200.pdf
Availability of ESLM10200
QUANTITY
ESLM10200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM10200
Internal Part NumberEIS-ESLM10200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM10200
Related LinksESLM, ESLM10200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM10200 Details Description
Related parts for ESLM10200
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
IC SMART LOAD SWITCH SC70-6 datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf