Amphenol Pcd ESLM18200
ESLM18200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM18200
Brief Description
CONN TERM BLK 18POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ESLM18200.pdf
Availability of ESLM18200
QUANTITY
ESLM18200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM18200
Internal Part NumberEIS-ESLM18200
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM18200
Related LinksESLM, ESLM18200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM18200 Details Description
Related parts for ESLM18200
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 410MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 4/12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf