Amphenol Pcd ESLM20200
ESLM20200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM20200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 20POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ESLM20200.pdf
Availability of ESLM20200
QUANTITY
ESLM20200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM20200
Internal Part NumberEIS-ESLM20200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM20200
Related LinksESLM, ESLM20200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM20200 Details Description
Related parts for ESLM20200
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.6VWM 14.5VC DO41 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 100V AXIAL datasheet.pdf
BOARD CHIPKIT WIFI SHIELD datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf