Amphenol Pcd ESLM20200
ESLM20200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM20200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 20POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ESLM20200.pdf
Availability of ESLM20200
QUANTITY
ESLM20200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM20200
Internal Part NumberEIS-ESLM20200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM20200
Related LinksESLM, ESLM20200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM20200 Details Description
Related parts for ESLM20200
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C/SPI 24HVQFN datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 50A datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 3A 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.13" NYLON GREEN datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf