Amphenol Pcd ESLM22200
ESLM22200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM22200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 22POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ESLM22200.pdf
Availability of ESLM22200
QUANTITY
ESLM22200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM22200
Internal Part NumberEIS-ESLM22200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM22200
Related LinksESLM, ESLM22200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM22200 Details Description
Related parts for ESLM22200
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf