Sullins Connector Solutions ESM10DTMD
ESM10DTMD picture photo
Mfg. Part Number
ESM10DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM10DTMD.pdf
Availability of ESM10DTMD
QUANTITY
ESM10DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM10DTMD
Internal Part NumberEIS-ESM10DTMD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM10DTMD
Related LinksESM1, ESM10DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM10DTMD Details Description
Related parts for ESM10DTMD
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 24-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
KIT CONN .100 KK SERIES 4 CIRC datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM SMD 0805 datasheet.pdf