Sullins Connector Solutions ESM12DREN
ESM12DREN picture photo
Mfg. Part Number
ESM12DREN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET
Datasheet Download
ESM12DREN.pdf
Availability of ESM12DREN
QUANTITY
ESM12DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM12DREN
Internal Part NumberEIS-ESM12DREN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM12DREN
Related LinksESM1, ESM12DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM12DREN Details Description
Related parts for ESM12DREN
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SET TEST LEAD ASSEM W/CLIPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
.090 FEMALE TERM TYPE 14AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf