Sullins Connector Solutions ESM12DTMT
ESM12DTMT picture photo
Mfg. Part Number
ESM12DTMT
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM12DTMT.pdf
Availability of ESM12DTMT
QUANTITY
ESM12DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM12DTMT
Internal Part NumberEIS-ESM12DTMT
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM12DTMT
Related LinksESM1, ESM12DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM12DTMT Details Description
Related parts for ESM12DTMT
CAP FILM 0.056UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN BNC/TNC PLUG STR 50OHM SLDR datasheet.pdf
BATT PACK 12V 1AH NIMH datasheet.pdf