Sullins Connector Solutions ESM18DRTF-S13
ESM18DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESM18DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ESM18DRTF-S13.pdf
Availability of ESM18DRTF-S13
QUANTITY
ESM18DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM18DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-ESM18DRTF-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM18DRTF-S13
Related LinksESM18D, ESM18DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM18DRTF-S13 Details Description
Related parts for ESM18DRTF-S13
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/3W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 460KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V DIRECTFET SB datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/YELLOW datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf