Sullins Connector Solutions ESM25DRSS
ESM25DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ESM25DRSS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM25DRSS.pdf
Availability of ESM25DRSS
QUANTITY
ESM25DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM25DRSS
Internal Part NumberEIS-ESM25DRSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM25DRSS
Related LinksESM2, ESM25DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM25DRSS Details Description
Related parts for ESM25DRSS
IC VREF SERIES 5V TO5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOP datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.4UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf