Sullins Connector Solutions ESM28DREI
ESM28DREI picture photo
Mfg. Part Number
ESM28DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET
Datasheet Download
ESM28DREI.pdf
Availability of ESM28DREI
QUANTITY
ESM28DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM28DREI
Internal Part NumberEIS-ESM28DREI
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM28DREI
Related LinksESM2, ESM28DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM28DREI Details Description
Related parts for ESM28DREI
IC SHIFT REG 8BIT PIPO 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 64K 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1506 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf