Sullins Connector Solutions ESM28DTKT-S288
ESM28DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ESM28DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ESM28DTKT-S288.pdf
Availability of ESM28DTKT-S288
QUANTITY
ESM28DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM28DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-ESM28DTKT-S288
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM28DTKT-S288
Related LinksESM28DT, ESM28DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM28DTKT-S288 Details Description
Related parts for ESM28DTKT-S288
IND DELAY LINE 1.8NS 1 OHM TH datasheet.pdf
THERMOSTAT 120 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
SYSTEM MARKING 5.08MM 1-16 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 25VWM 48.6VC SC74-6 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN R/A 6POS SLD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf