Sullins Connector Solutions ESM36DKKN
ESM36DKKN picture photo
Mfg. Part Number
ESM36DKKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 WW
Datasheet Download
ESM36DKKN.pdf
Availability of ESM36DKKN
QUANTITY
ESM36DKKN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM36DKKN
Internal Part NumberEIS-ESM36DKKN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM36DKKN
Related LinksESM3, ESM36DKKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM36DKKN Details Description
Related parts for ESM36DKKN
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 3 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf