Sullins Connector Solutions ESM36DRXN
ESM36DRXN picture photo
Mfg. Part Number
ESM36DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM36DRXN.pdf
Availability of ESM36DRXN
QUANTITY
ESM36DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM36DRXN
Internal Part NumberEIS-ESM36DRXN
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM36DRXN
Related LinksESM3, ESM36DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM36DRXN Details Description
Related parts for ESM36DRXN
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
TRANSISTOR RF DMOS SOT171A datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 240RQFP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MOD SBD BRIDGE 1200V 45A SOT227 datasheet.pdf