Sullins Connector Solutions ESM36DSAI
ESM36DSAI picture photo
Mfg. Part Number
ESM36DSAI
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM36DSAI.pdf
Availability of ESM36DSAI
QUANTITY
ESM36DSAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM36DSAI
Internal Part NumberEIS-ESM36DSAI
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM36DSAI
Related LinksESM3, ESM36DSAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM36DSAI Details Description
Related parts for ESM36DSAI
RES 0.036 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf