Sullins Connector Solutions ESM40DRMS
ESM40DRMS picture photo
Mfg. Part Number
ESM40DRMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 WW
Datasheet Download
ESM40DRMS.pdf
Availability of ESM40DRMS
QUANTITY
ESM40DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM40DRMS
Internal Part NumberEIS-ESM40DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM40DRMS
Related LinksESM4, ESM40DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM40DRMS Details Description
Related parts for ESM40DRMS
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
ANTENNA BREVIS GPS 1575MHZ SMD datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf