Sullins Connector Solutions ESM44DSEH-S13
ESM44DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESM44DSEH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ESM44DSEH-S13.pdf
Availability of ESM44DSEH-S13
QUANTITY
ESM44DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM44DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-ESM44DSEH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM44DSEH-S13
Related LinksESM44D, ESM44DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM44DSEH-S13 Details Description
Related parts for ESM44DSEH-S13
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf