United Chemi-Con ESMG161ELL221MLN3S
ESMG161ELL221MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG161ELL221MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ESMG161ELL221MLN3S.pdf
Availability of ESMG161ELL221MLN3S
QUANTITY
ESMG161ELL221MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG161ELL221MLN3S
Internal Part NumberEIS-ESMG161ELL221MLN3S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG161ELL221MLN3S
Related LinksESMG161EL, ESMG161ELL221MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG161ELL221MLN3S Details Description
Related parts for ESMG161ELL221MLN3S
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
REPOSITIONABLE TAPE 3/4"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A datasheet.pdf