United Chemi-Con ESMG250ELL470ME11D
ESMG250ELL470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG250ELL470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESMG250ELL470ME11D.pdf
Availability of ESMG250ELL470ME11D
QUANTITY
ESMG250ELL470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG250ELL470ME11D
Internal Part NumberEIS-ESMG250ELL470ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG250ELL470ME11D
Related LinksESMG250EL, ESMG250ELL470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG250ELL470ME11D Details Description
Related parts for ESMG250ELL470ME11D
IDC CABLE - MCG50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf