United Chemi-Con ESMG250ETD470ME11D
ESMG250ETD470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG250ETD470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESMG250ETD470ME11D.pdf
Availability of ESMG250ETD470ME11D
QUANTITY
ESMG250ETD470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG250ETD470ME11D
Internal Part NumberEIS-ESMG250ETD470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG250ETD470ME11D
Related LinksESMG250ET, ESMG250ETD470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG250ETD470ME11D Details Description
Related parts for ESMG250ETD470ME11D
JUMPER-H1503TR/A3049V/X 8" datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 2.5A EDISON datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf