United Chemi-Con ESMG350ELL470ME11D
ESMG350ELL470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG350ELL470ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMG350ELL470ME11D.pdf
Availability of ESMG350ELL470ME11D
QUANTITY
ESMG350ELL470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG350ELL470ME11D
Internal Part NumberEIS-ESMG350ELL470ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG350ELL470ME11D
Related LinksESMG350EL, ESMG350ELL470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG350ELL470ME11D Details Description
Related parts for ESMG350ELL470ME11D
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 16-DIP datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 3PS FRONT MT AU datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS/GNSS 6-UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 590NM 50MA TO-18 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf