United Chemi-Con ESMG350ETD471MJ16S
ESMG350ETD471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG350ETD471MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMG350ETD471MJ16S.pdf
Availability of ESMG350ETD471MJ16S
QUANTITY
ESMG350ETD471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG350ETD471MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG350ETD471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG350ETD471MJ16S
Related LinksESMG350ET, ESMG350ETD471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG350ETD471MJ16S Details Description
Related parts for ESMG350ETD471MJ16S
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 400V 4SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 40CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.67A 44 MOHM datasheet.pdf