United Chemi-Con ESMG401ELL151MP40S
ESMG401ELL151MP40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG401ELL151MP40S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ESMG401ELL151MP40S.pdf
Availability of ESMG401ELL151MP40S
QUANTITY
ESMG401ELL151MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG401ELL151MP40S
Internal Part NumberEIS-ESMG401ELL151MP40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG401ELL151MP40S
Related LinksESMG401EL, ESMG401ELL151MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG401ELL151MP40S Details Description
Related parts for ESMG401ELL151MP40S
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf