United Chemi-Con ESMG500ELL272MN30S
ESMG500ELL272MN30S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ELL272MN30S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ELL272MN30S.pdf
Availability of ESMG500ELL272MN30S
QUANTITY
ESMG500ELL272MN30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ELL272MN30S
Internal Part NumberEIS-ESMG500ELL272MN30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ELL272MN30S
Related LinksESMG500EL, ESMG500ELL272MN30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ELL272MN30S Details Description
Related parts for ESMG500ELL272MN30S
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT 30GOLD PCB datasheet.pdf
WIREWAY FLEXIBLE FITTING 6X6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 300A 3TOWER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC365G8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123 datasheet.pdf