United Chemi-Con ESMG500ELL331MJ16S
ESMG500ELL331MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ELL331MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ELL331MJ16S.pdf
Availability of ESMG500ELL331MJ16S
QUANTITY
ESMG500ELL331MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ELL331MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG500ELL331MJ16S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current585mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ELL331MJ16S
Related LinksESMG500EL, ESMG500ELL331MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ELL331MJ16S Details Description
Related parts for ESMG500ELL331MJ16S
CONN HOUSING 16POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 650MA 660 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 3017 datasheet.pdf
RES SMD 77.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SMA PLUG RA RG178 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf