United Chemi-Con ESMG500ELL332MMP1S
ESMG500ELL332MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ELL332MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ELL332MMP1S.pdf
Availability of ESMG500ELL332MMP1S
QUANTITY
ESMG500ELL332MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ELL332MMP1S
Internal Part NumberEIS-ESMG500ELL332MMP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ELL332MMP1S
Related LinksESMG500EL, ESMG500ELL332MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ELL332MMP1S Details Description
Related parts for ESMG500ELL332MMP1S
RES SMD 120K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.43A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
INTEGRATED LED GARAGE MODULE datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 90NS 56FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf