United Chemi-Con ESMG630ETD221MJ16S
ESMG630ETD221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG630ETD221MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESMG630ETD221MJ16S.pdf
Availability of ESMG630ETD221MJ16S
QUANTITY
ESMG630ETD221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG630ETD221MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG630ETD221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG630ETD221MJ16S
Related LinksESMG630ET, ESMG630ETD221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG630ETD221MJ16S Details Description
Related parts for ESMG630ETD221MJ16S
FIXED IND 100UH 133MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 850MHZ 8DIP datasheet.pdf
DEKAFIX 6 BLANK RED 50/CD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W SMA datasheet.pdf
SWITCH FUSED DISCONNECT 4 POS UL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf