United Chemi-Con ESMG6R3ELL223MM40S
ESMG6R3ELL223MM40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG6R3ELL223MM40S
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ESMG6R3ELL223MM40S.pdf
Availability of ESMG6R3ELL223MM40S
QUANTITY
ESMG6R3ELL223MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG6R3ELL223MM40S
Internal Part NumberEIS-ESMG6R3ELL223MM40S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG6R3ELL223MM40S
Related LinksESMG6R3EL, ESMG6R3ELL223MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG6R3ELL223MM40S Details Description
Related parts for ESMG6R3ELL223MM40S
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR MPC5 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
32 CHANNEL INTERFACE MODULE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf