United Chemi-Con ESMH101VSN272MR35T
ESMH101VSN272MR35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH101VSN272MR35T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ESMH101VSN272MR35T.pdf
Availability of ESMH101VSN272MR35T
QUANTITY
ESMH101VSN272MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH101VSN272MR35T
Internal Part NumberEIS-ESMH101VSN272MR35T
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH101VSN272MR35T
Related LinksESMH101VS, ESMH101VSN272MR35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH101VSN272MR35T Details Description
Related parts for ESMH101VSN272MR35T
FUSE RESETTABLE 1.1A 30V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0306 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 43POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 12MM datasheet.pdf
PORTABLE OUTLET DEEP BOX datasheet.pdf
CONN CRIMP MALE datasheet.pdf
RES KIT 1K-9.76K 1/20W 4800PCS datasheet.pdf
CAP CER 25PF 30KV datasheet.pdf